ZÁRÓ SAJTÓKÖZLEMÉNY

TÁMOP-3.1.4.C-14-2015-0328

Egészséges fejlődés a baktalórántházi iskolákban

Sikeresen zárta a három intézmény innovatív iskolai programját összefogó projektjét a KLIK Baktalórántházi Tankerülete. A megvalósított programok a társadalmi lét, a szocializáció, a tanult és a tapasztalati ismeretek hasznosításának lehetőségeit, gyakorlati alkalmazását tették lehetővé a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulóknak.

Egészséges fejlődés a baktalórántházi iskolákban címmel indult el az európai uniós fejlesztő projekt 2015 áprilisában a Baktalórántházi Reguly Antal Általános Iskola, valamint a laskodi Platánfa Általános Iskola, és a Nyírjákói Tagintézmény részvételével, összesen 30 millió forintból.

A pályaorientációs foglalkozásokon az alap kiindulópont a társadalmilag eltérő státuszú, különböző képességekkel rendelkező diákok egyedi kompetenciáinak feltérképezése, feltárása és közösségi szintű megbeszélése, valamint a rálátás biztosítása a szakmákra. A három nagyelőadás első érzékenyítő tréningjét Pankotay Péter és Ruzicska László színművészek, valamint szakértő társaik tartották. Második alkalommal Ledőné Dolmány Mária drámapedagógus szakember, majd Kiss László több kérdést járt körbe, gyakorlati síkra terelve  és helyzetgyakorlatokra alapozva a foglalkozást.

A közösségi rendezvényeken a tanulóknak a felemelkedésben magatartásmintát adó, népszerű művészekkel szerveztek közös koncerteket, amik arra szolgáltak alapul, hogy a legtöbb gyerek számára testközelből sosem látott sztárok gondolkodásmódját és közösségbe illeszkedését segítsék. Mindhárom feladat ellátási helyen fellépett Lola és Patocska Olivér, a ByTheWay együttes korábbi frontembere, valamint a Children of Distance és Szabyest, akik hatalmas sikert arattak a diákok körében. Szintén a közösségi rendezvények között szervezték meg az anyák napi és a gyermeknapi közös találkozást szülők, diákok és pedagógusok között.

A pedagógusok számára szervezett differenciáló pedagógiai módszerek képzése első két tanegységén Kiss László közművelődési szakértő tartott előadást, a 3. és 4. tanegységnél Tóth Zsuzsanna, míg az 5. tanegységnél pedig Wiegmann Alfréd szakértő tartott előadást.

Idegen nyelvi témahetet szerveztek, informatikai szakkört és komplex közlekedési ismeretek oktatását vállalták. Utóbbihoz a pályázat kerékpárok beszerzését is biztosította.

Még a vakációidőben valósult meg az ötnapos, bentlakásos nyári ökotábor iskolánként 25 diák és 3 pedagógus részvételével. A játékos foglalkozások, a természet közelségére épülő lelki egyensúly kialakítása, a természetes környezet megismerése a szakmai programok révén.

A pedagógusok is részt vehettek képzéseken: a konfliktuskezelés és a lelki egészség kialakítása, harmóniában tartása tematikájában 30 órás akkreditált tanfolyam segített OKJ-s bizonyítványt szerezni a résztvevő tanároknak.

A szakmai program fotóit, segédanyagait és beszámolóit a bakta.innovativiskola.hu, a laskod.innovativiskola.hu és a nyirjako.innovativiskola.hu címeken tették elérhetővé a szakemberek. A pályázati projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.